Napoje z półki

Na sklepowych półkach znajdziemy liczne napoje, których etykiety zachęcają do wypicia płynu w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Czy każdy napój to dobry wybór?
Izotonik
Napoje izotoniczne to znany sposób na nawodnienie organizmu w trakcie wysiłku. Izotonik możemy kupić w formie gotowego do wypicia napoju, ale dostaniemy go też w postaci proszku. Ten ostatni rozpuścimy w wodzie czy soku, zapewniając sobie solidną porcję minerałów oraz węglowodanów wspomagających procesy energetyczne. Napój izotonicznych charakteryzuje się ciśnieniem osmotycznym odpowiadającym ciśnieniu osocza krwi, dlatego szybko i skutecznie nawadnia organizm. Jest to lepszy wybór niż czysta woda, która nie zawiera minerałów. Tracimy je wraz z potem, więc ich uzupełnianie jest ważne dla zachowania wydajności podczas treningu.
Energetyk
Obok izotoników na półkach sklepowych znajdują się napoje energetyczne. Ich głównym składnikiem jest pobudzająca kofeina, która jednak nie działa korzystnie na kondycję fizyczną. Energetyk nie nawadnia organizmu.