Popularne napoje izotoniczne w sporcie

Napoje izotoniczne, popularnie nazywane izotonikami, wyrównują poziom wody i elektrolitów w organizmie. Szczególnie polecane są przy dużej aktywności fizycznej oraz podczas upałów.
Dieta sportowców opiera się głównie na zbilansowanych posiłkach oraz odżywkach i preparatach witaminowych. Nie można jednak zapominać o uzupełnianiu płynów oraz składników mineralnych, które traci się podczas intensywnych treningów.
Płyny, szczególnie polecane osobom, które przez dłuższy czas poddają się wysiłkowi fizycznemu, to napoje izotoniczne. Izotoniki są bogate w witaminy i minerały oraz nieznaczne ilości węglowodanów. Dzięki nim poziom wody w organizmie utrzymuje się na odpowiednim poziomie, a dodatkowo zawarte w napojach izotonicznych mikro- i makroelementy mają działanie regeneracyjne, dzięki czemu ciało nie męczy się zbyt szybko podczas dużego wysiłku fizycznego. W przeciwieństwie do napojów energetycznych, izotoniki zawierają niewielkie ilości cukrów i poza dodawaniem energii charakteryzuje je działanie odżywcze.
Należy pamiętać o tym, żeby pić izotoniki w odpowiednich ilościach. Regularne nawadnianie organizmu przez godzinę po zakończenia treningu ma duże znaczenie w procesie zapobiegania odwodnieniu i regeneracji organizmu.