Napoje izotoniczne – odpowiednie nawadnianie

Woda gasi pragnienie, jest szybko wchłaniana, ale nie dostarcza nam wystarczającej ilości mikroelementów, które w szybkim tempie musimy uzupełnić podczas intensywnego treningu. Znaczna utrata magnezu, potasu i sodu prowadzi do skurczów mięśni, a także do wyczerpania organizmu. Dlatego napoje izotoczniczne cieszą się tak wielką popularnością wśród osób aktywnych fizycznie, są doceniane zwłaszcza przez wyczynowców.
Izotoniki uzupełniają poziom wody i elektrolitów, które wydzielane są wraz z potem podczas wytężonego wysiłku fizycznego. Dostarczają również organizmowi witaminy, składniki mineralne oraz niewielką ilość węglowodanów. Mają takie samo stężenie minerałów i jonów jak nasze płyny ustrojowe, dlatego w szybkim tempie nawadniają organizm i przywracają mu równowagę.
Stosowanie napojów izotonicznych nie jest wymagane przy krótkich treningach takich, jak np. aerobik. Wówczas wystarczy nawadniać organizm wodą. Intensywne uzupełnianie płynów jest konieczne podczas długotrwałego wysiłku, który zaplanowany jest na co najmniej trzy godziny.
Podczas wysiłku nie sprzyja pośpiech w przyjmowaniu płynów. Należy pić powoli, w małych ilościach. Napoje nie powinny być mocno schłodzone. Ciepły płyn dłużej zalega w żołądku.