Napoje izotoniczne – czym są i kiedy je stosować

Podczas intensywnego wysiłku fizycznego ludzki organizm wydziela pot. Ma to na celu obniżenie temperatury podniesionej w wyniku pracy mięśni. Niestety w tym procesie organizm wraz z wodą traci elektrolity, witaminy i sole mineralne.
Doskonałym uzupełnieniem traconych składników są właśnie napoje izotoniczne. Można je kupić zarówno w zwykłych sklepach, jak i tych sprzedających produkty przeznaczone dla sportowców. Poza wymienionymi wcześniej ingrediencjami zawierają one dodatkowo takie składniki mineralne jak magnez, potas, sód i wapń. Przeciwdziałają one bolesnym kurczom mięśni powodowanym właśnie nieodpowiednim stężeniem tych pierwiastków w tkance mięśniowej. Sód poza korzystnym wpływem na mięśnie ma za zadanie również wspomóc efektywność wchłaniania wody wraz z rozpuszczonymi w niej składnikami.
Dzięki specjalnie dobranemu ciśnieniu osmotycznemu izotoników, zbliżonemu do ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych, napoje z tej grupy bardzo szybko i skutecznie nawadniają organizm, a także pozwalają na utrzymanie odpowiedniego poziomu składników mineralnych w całym ciele.