Napoje izotoniczne i ich znaczenie

Zaleca się, by zaraz po intensywnym treningu bądź innym wzmożonym wysiłku, szybko uzupełnić w organizmie płyny. Wiąże się to ze znaczną utratą składników mineralnych, które wypłynęły z ciała wraz z potem. Najlepiej w podobnych wypadkach sprawdzają się napoje izotoniczne.
Stężenie napojów izotonicznych i płynów ustrojowych w ludzkim organizmie jest takie samo. Dzięki temu izotoniki mogą w bardzo szybki i skuteczny sposób nawodnić ciało człowieka i uzupełnić w nim utracone składniki.
Napoje izotoniczne zawierają w swoim składzie mieszankę minerałów i witamin, czyli składników bez których organizm nie może sprawnie funkcjonować. Głównymi składnikami izotoników są woda, sód, wapń i magnez. Znajdziemy w nich także witaminy i niewielką porcję węglowodanów, która podaruje zmęczonemu organizmowi mały zastrzyk energii.
Podczas nawadniania ważne jest nie tylko co się pije, ale również jak. Zaleca się pić napoje lekko schłodzone, gdyż ciepłe dłużej zalegają w żołądku, do tego małymi, niespiesznymi łykami.
Napoje zawierające elektrolity można stosować także w wypadku przypadłości żołądkowych – biegunki i wymiotów – aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.